قسمتی از کتاب «کاش حقیقت داشت» . .

قسمتی از کتاب «کاش حقیقت داشت»

اثر مارک لوی، ترجمه مژگان محمودی

انتشارات البرزفردانش

 

«تصور کن برنده یک مسابقه شدی و جایزه ات اینه که بانک هرروز صبح یک حساب برات باز می کنه و توش هشتادوشش هزاروچهارصد دلار پول می گذاره ولی دوتا شرط داره. یکی اینکه همه پول را باید تا شب خرج کنی، وگرنه هرچی اضافه بیاد ازت پس می گیرند. نمی تونی تقلب کنی و یا اضافهٔ پول را به حساب دیگه ای منتقل کنی. هرروز صبح بانک برات یک حساب جدید با همون موجودی باز می کنه. شرط بعدی اینه که بانک می تونه هروقت بخواد بدون اطلاع قبلی حسابو ببنده و بگه جایزه تموم شد. حالا بگو چه طوری عمل می کنی؟»

 

او زمان زیادی برای پاسخ به این سوال نیاز نداشت و سریعا .....

«همه ما این حساب جادویی را در اختیار داریم: زمان. این حساب با ثانیه ها پر می شه.هرروزکه از خواب بیدار میشیم هشتادوشش هزارو چهارصد ثانیه به ما جایزه میدن و شب که می خوابیم مقداری را که مصرف نکردیم نمیتونیم به روز بعد منتقل کنیم. لحظه هایی که زندگی نکردیم از دستمون رفته. دیروز ناپدید شده. هرروز صبح جادو می شه و هشتادوشش هزاروچهارصد ثانیه به ما میدن. یادت باشه که من و تو فعلا از این نعمت برخورداریم ولی بانک می تونه هروقت بخواد حسابو بدون اطلاع قبلی ببنده. ما به جای استفاده از موجودیمون نشستیم بحث و جدل می کنیم و غصه می خوریم. بیا از زمانی که برامون باقی مونده لذت ببریم. ازت تمنا می کنم.»

 

لارن به آرتور گفت که از زمان تصادفش به بعد هرچه بیشتر متوجه شده که اکثر انسان ها قدر لحظه هایی را که خداوند به آنها اعطا فرموده نمی دانند. «اگه می خوای بدونی یک سال چقدر ارزش داره، از دانشجویی که داره امتحانات آخرسال را می گذرونه سوال کن. اگه می خوای بدونی یک ماه چقدر ارزش داره از مادری بپرس که نوزاد زودرسش را در دستگاه محافظت کننده گذاشته اند و منتظره زودتر بتونه در سلامت کامل بغلش کنه. اگه می خوای بدونی یک هفته چقدر ارزش داره، از مردی سوال کن که برای سیر کردن شکم خادواده اش تو معدن کار می کنه. اگه می خوای بدونی یک روز چقدر ارزش داره، از دو عاشق بپرس که روز بعد باهم قرار دارند. اگه می خوای بدونی یک ساعت چقدر ارزش داره، از کسی بپرس که ترس از فضای بسته داره و تو آسانسور گیر کرده. ارزش یک ثانیه را تو صورت کسی ببین که همون لحظهاز یک تصادف مرگبار جون سالم به در برده و از ورزشکاری که برای کاری که یک عمر براش تلاش کرده مدال نقره گرفته بپرس یک هزارم ثانیه چقدر ارزش داره...»

 

/ 0 نظر / 81 بازدید